Nízkonákladové (low cost) lety

Datum: 09. 09. 2015

Dnes je letadlo, jakožto dopravní prostředek, jedním z nejvyužívanějších na světě. Denně letecké společnosti přepraví několik set tisíc cestujících. Někteří z vás však cestují letadlem poprvé, nebo výjimečně, proto se v tomto článku budeme zabývat podstatou nízkonákladových letů.
Nejdříve je potřeba uvědomit si, že letadla jsou dopravními prostředky, a v žádném případě není možné, že by nízkonákladová přeprava znamenala horší technický stav letadel!
Úspory daných leteckých společností nejdou na úkor bezpečnosti posádky a pasažérů.

Na čem tedy tyto společnosti dokáží nejvíce ušetřit? Především disponují pouze jedním typem letadel, tím sníží náklady na trénink posádek, a také náklady na údržbu. V těchto letadlech najdete většinou jen jednu třídu (turistickou, economy, atd.).
Dodatečná výbava letadel je opravdu minimální, jejich hmotnost je celkově nižší, tím se ušetří také i na spotřebě paliva. Na palubě letadel nenajdete textilní opěrky a kapsy na sedadlech, často také ani zákryty na okna. Zaměstnanci plní i více funkcí najednou, většinou jde o letušky, které se starají i o pořádek v letadlech.

V ceně letenky máte jen služby spojené přímo s přepravou. Veškeré služby navíc jsou zpoplatněny. Zdarma nedostanete jídlo, polštáře, deky, tiskoviny, připlatit si musíte také za doprovod samostatně cestujícího dítěte, za změnu data letu, apod. Nejsou zde dostupné ani zábavní systémy.
Tento typ aerolinií nenabízí slevy studentům ani dětem starším 2 let.
Za zavazadla jsou zavedeny extra poplatky, také za check-in a prioritní nástup do letadla zaplatíte poplatek navíc.
Jednosměrné letenky mají jednoduchou tvorbu ceny, zaplatíte přesně polovinu zpáteční letenky. Čím méně dní zbývá do odletu daného letu, tím je cena letenek vyšší.

Valná většina nízkonákladových společností využívá především regionální letiště, na těch totiž bývají nižší poplatky za vzlet a přistání letadel.
Tyto low cost lety nabízí pouze přímé lety bez přestupování.
Dokonce je zkrácen čas nástupu do letadla, pasažéři si mohou sednout kamkoliv, protože je zde volný výběr sezení. Výhodu mají hlavně ti, kdo nastupují do letadla mezi prvními, proto je lepší být na letišti s dostatečným předstihem.
Nástup a výstup pasažérů přes nástupní schody v areálu se nachází dále od terminálu. Díky kratšímu pobytu letadel na zemi (max.30 minut) mají jejich stroje daleko méně technických poruch, společnost ušetří i za ubytování a stravu pro posádku. Čištění letadel probíhá pouze na domovském letišti.
V případě zpoždění či zrušení letu nabízí tyto low cost společnosti menší kompenzaci než běžné aerolinie.

Je důležité brát v potaz, že ne všechny tyto podmínky dodržují všechny nízkonákladové společnosti. Některé z nich nabízí i službu automatické rezervace sedadel, používají více typů letadel, apod.
V rámci rezervace letenek je potřeba seznámit se s podmínkami konkrétního přepravce.

Velkou výhodou low cost letenek je jejich výrazně nižší cena. Takovou letenku však musíte zakoupit s dostatečným předstihem, v opačném případě se vám letenka může značně prodražit v porovnání s klasickými leteckými společnostmi.
Doporučujeme tedy sledovat akční a mimořádné nabídky letenek, a bez váhání na ně reagovat. Většinou se vám podaří získat letenku za cenu zpáteční letenky. Ovšem v nabídce bývá omezený počet letenek, zbývající místa jsou pak podstatně dražší. Určitě oceníte možnost koupit si letenku pohodlně online přes internet.
Náklady na tištěné letenky také low cost společnosti ušetří tím, že jako cestující obdržíte pouze rezervační číslo.

Měli byste vědět, že na přestup si musíte zvolit dostatečně dlouhou dobu, nízkonákladové společnosti nenesou žádnou zodpovědnost, pokud kvůli jejich opožděnému příletu nestihnete následující spoj. Taktéž si v místě mezipřistání musíte vyzvednout svá zavazadla a nechat je znovu odbavit.
I při přepravě jiných, než příručních zavazadel, narazíte na vyšší poplatky. U některých společností je povoleno cestovat i se dvěma kusy zavazadel, nicméně za druhé zaplatíte v přepočtu nejméně 900 Kč.

Přepravu low cost letů využije každý, kdo si nerad libuje v přehnaném luxusu, a považuje letadlo správně za dopravní prostředek, nikoliv za špičkový hotel, rád ušetří spoustu peněz za letenky a v co nejkratší době dorazí na požadované místo.

Pokud pravidelně sledujete náš web, a rozhodnete se využít levných letenek klasických aerolinek do konkrétních destinací, které pro vás denně připravujeme, ušetříte také spoustu peněz, a zároveň budete mít k dispozici určitý komfort.

Rezervovat letenku

Jak postupovat po zaplacení letenky

number list
Přesvědčte se, že máte v pořádku své cestovní doklady a máte potřebná víza.
number list
Ověřte si váhový limit zavazadel u konkrétní společnosti.
number list
Na letiště se dostavte 2 hodiny před odletem.

O letenky levně

Portál Letenky Levně.cz se zabývá prodejem letenek do různých světových destinací. Nabízíme letenky do mnoha zemí po celé Evropě, ale i do vzdálenějších destinací, například do Ameriky nebo Asie. Snažíme se našim zákazníkům nabídnout letenky za nejlepší ceny.