Letenky kolem světa

Datum: 02. 05. 2010
Při koupi letenek na cestu kolem světa se vyplatí znát jeden menší fígl, který vám může ušetřit tisíce a tisíce korun. Totiž, že spíš než nakoupit štus jednosměrných letenek napříč zeměkoulí je výhodnější využít speciálních nabídek jednotlivých aerolinek a leteckých aliancí. Díky speciálnímu tarifu totiž můžete na jednu letenku kolem světa cestovat klidně celý rok a uskutečnit třeba 16 mezipřistání.

Další výhodou letenek RTW (Round the World) letenek je i nižší cena za každý segment oproti jednosměrné letence. Rovněž se vyhnete podezření ze strany bezpečnostních či imigračních úředníků, že máte zakoupenou pouze jednosměrnou letenku.
Při cestě kolem světa můžete zavítat i na známé letiště St. Martin | © toddneville

Typy letenek kolem světa


Existuje hned několik typů letenek na cesty kolem světa, přičemž rozdíl většinou bývá v kombinaci aerolinek, se kterými poletíte. Ty opravdové letenky na cestu kolem světa nejčastěji bývají vydané na jednom tiketu.

Cesta kolem světa s leteckými uskupeními


Žádné aerolinky neposkytují své služby v úplně všech koutech světa, a tak z tohoto důvodu vytváření letecká uskupení. Jedná se o společenství několika leteckých společností z různých zemí, která spolupracují na provozování jednotlivých linek nebo cestujícím nabízejí výhodnější ceny letenek v rámci asociace.

Star Alliance


Star Alliance uskupuje 21 leteckých společností a pokrývá téměř 975 destinací ve 162 zemích světa. Její letenky kolem světa jsou k dispozici ve variantách s 29 000 mílemi, 34 000 mílemi a 39 000 mílemi – všechny ve třech různých třídách – Economy, Business nebo First Class. Ve všech případech si můžete naplánovat až 15 mezipřistání. Levnější variantou je letenka Starline, kdy máte k dispozici 26 000 mil, avšak jen 5 mezipřistání.

Ve většině případů Star Alliance navíc vyžaduje, aby první a poslední destinace vašeho výletu byla ve stejné zemi.

 Star Alliance má velmi dobré pokrytí zejména v oblasti jižního Pacifiku. Menší mezery pak má v Jižní a Střední Americe, avšak to by se mělo vyřešit vstupem aerolinek TAM, COPA a TACA do Star Alliance v roce 2010.

 • Dobré pokrytí: Jižní Pacifik

 • Špatné pokrytí: Jižní a Střední Amerika, Rusko, Austrálie


Oneworld


Jedenáctičlenná aliance Oneworld nabízí hned dva typy letenek kolem světa.

Tím nejzajímavějším je asi Oneworld Explorer, který je založen na počtu navštívených kontinentů (od tří do šesti), a není vůbec limitován nalétanými mílemi. Můžete si naplánovat celkem 16 mezipřistání, přičemž lze letět v jakékoliv z nabízených tříd. Výhodou této varianty je, že si můžete data přeletů libovolně měnit bez jakéhokoliv příplatku. Limitováni však jste v tom, že na kontinentu, ze kterého odlétáte, lze uskutečnit maximálně dvě mezipřistání.

Global Explorer je pak tradičnější variantou celosvětové letenky od uskupení Oneworld. Je totiž založená na klasickém odečítání zakoupených mílí. Nabízí se ve variantách 26 000 mílí, 29 000 mílí či 39 000 mílí v ekonomické třídě a ve variantě 34 000 mílí pro libovolnou třídu.

Výhodou této varianty je i spoluúčast některých aerolinek, které nejsou členy Oneworld. Jmenovitě se jedná například o Aer Lingus, Air Pacific, Alaska Airlines, S7 Airlines či Kingfisher Airlines. Díky tomu je cestování do některých regionů, jako je třeba jižní Pacifik, s Global Explorerem mnohem jednodušší než s první jmenovanou letenkou. Naplánovat si můžete celkem 16 mezipřistání.

 • Dobré pokrytí: Severní Amerika, Jižní Amerika, Karibik, Velikonoční ostrovy, Evropa, Střední Východ, Dálný Východ, Austrálie

 • Špatné pokrytí: Středozemní Afrika, Rusko, Indie


Skyteam


Letenku kolem světa nabízí i uskupení Skyteam, bohužel ne však tak kvalitní, jako dvě předchozí aliance. Částečně je to způsobené odchodem aerolinek Continental do aliance Star. Skyteam přesto zůstává docela silný v oblasti Ruska, střední Afriky a Číny. Letenky samotné jsou téměř shodné s nabídkou od společnosti Star Alliance.

 • Dobré pokrytí: Severní Amerika, Evropa, střední Afrika, Rusko, Čína, Střední a Východní Asie

 • Špatné pokrytí: Jižní Amerika, Střední Východ, Indie, Austrálie, Mikronésie, Jižní Pacifik


The Great Escapade


Uskupení The Great Escapade nabízí letenku s 29 000 mílemi a neomezeným počtem mezipřistání v síti destinací aerolinek Virgin Atlantic, Air New Zealand, Singapore Airlines a SilkAir.  Všude jinde je však pokrytí mizerné.

Podniknout tak můžete třeba následující výlet: Londýn – Dillí – Bangkok – Bali – Austrálie – Nový Zéland – Fidži – Los Angeles – Londýn.

 • Dobré pokrytí: Jižní Pacifik, Jihovýchodní Asie

 • Špatné pokrytí: všude jinde


Four Corners


Asociace Four Corners uskupuje aerolinky Singapore Airlines, Lufthansa, Air New Zealand a Virgin Atlantic. Svým způsobem je velmi podobná s uskupením The Great Escapade, avšak oproti nim má lepší pokrytí v Evropě a horší v Jihovýchodní Asii.

 • Dobré pokrytí: Jižní Pacifik, Evropa

 • Špatné pokrytí: všude jinde


Discovery


Společenství Discovery nabízí letenky kolem světa od aerolinií Qantas, Cathay Pacific, Air Pacific a British Airways. Na jejich letenku můžete proletět až 29 000 mil a uskutečnit šest mezipřistání. Za 100 liber si pak můžete dokoupit dalších 1 500 mil, popř. 3000 mil za 200 liber. Tato letenka je výhodná zejména tehdy, plánujete-li cestu po Austrálii či Asii.

 • Dobré pokrytí: Austrálie, Asie


World Walkabout Plus


Zajímavá je i nabídka od uskupení aerolinek Qantas, Cathay Pacific, Air Pacific a British Airways. Proletět můžete celkem 29 000 mil se sedmi mezipřistáními, z nichž čtyři mohou být na území Austrálie.

 • Dobré pokrytí: Austrálie, Asie, Velká Británie

 • Špatné pokrytí: všude jinde


Cesta kolem světa s jedinou leteckou společností či s partnerskými aerolinkami


Letenky kolem světa nabízí i několik samostatných aerolinií, popřípadě maličká uskupení například dvou přepravců.

Samostatní přepravci • Air New Zealand nabízí letenky kolem světa, které jsou však platné jen na linkách od této společnosti.

 • Singapore Airlines nabízejí v podstatě totéž s tím háčkem, že cestující se musí na vlastní náklady přepravit mezi východním a západním pobřežím Spojených států.

 • KLM a jejich Passport to the World nabízí cestu kolem světa s třemi až deseti zastávkami.

 • Virgin a jejich Round the World dává příležitost k cestě kolem světa i s aerolinkami Virgin Atlantic a V Australia.


Kombinace přepravců


Velmi zajímavá je nabídka od aerolinek Air New Zealand a Virgin Atlantic nazvaná 4 Stop Plus. Jedná se o jednu z nejlevnějších nabídek, která v základní sazbě nabízí čtyři mezipřistání, přičemž další je možné dokoupit:

 • jedna zastávka na Dálném Východě (Hong Kong, Tokio či Šanghaj)

 • jedna zastávka v USA (San Francisco, Los Angeles, Miami, New York, Boston či Washington)

 • za příplatek 110 liber zastávka na některém ostrůvku v Pacifickém oceánu (například Rarotonga, Tonga či západní Samoa)

 • Austrálie či Nový Zéland

 • Povoleny jsou i cesty ze dvou různých zemí – můžete tedy například přiletět do New Yorku, ale odlétat z Los Angeles. Avšak jen za předpokladu, že si cestu mezi dvěma zmiňovanými městy uhradíte sami.

 • Změna rezervace vás vyjde na devět liber. Doba cesty nesmí přesáhnout 12 měsíců.

 • Dobré pokrytí: Velká Británie, Hong Kong, Austrálie, Nový Zéland, USA,


V prodeji jsou i letenky kolem světa s následujícími kombinacemi přepravců:

Ceny těchto letenek bývají zpravidla nižší než v případě nákupu od velkých aliancí. Avšak daní za to je nižší počet dostupných destinací.

Další letenky napříč světem


Výhodné letenky jsou k dispozici i pro ty, kteří si zrovna nepřejí obletět zeměkouli kolem dokola. Vybírat si mohou z následujících programů:

 • Oneworld Circle Trip Explorer je nabídkou, kdy se platí pouze za počet navštívených kontinentů (mohou být tři nebo čtyři). Návštěva Afriky je povinná.

 • Oneworld Circle Pacific nabízí 22 000 až 29 000 mílí, které můžete prolétat napříč Asií, Oceánií, Severní a Jižní Amerikou.

 • Oneworld Circle Atlantic dává k dispozici 17 000 až 25 000 mílí. Lze je utratit za cesty mezi USA, Kanadou, Mexikem, Jižní Amerikou, Evropou a Středním Východem.

 • Oneworld Circle Asia & South West Pacific vám dovolí proletět 13 000 až 17 000 mílí napříč Asií a Australasií.

 • Star Alliance Circle Pacific dovoluje proletět 22 000 až 26 000 mil v oblasti Pacifiku. Aliance nabízí výtečné pokrytí v Asii, avšak v Severní Americe si můžete vybrat jen z Los Angeles, San Francisca, Seattlu, Honolulu a Vancouveru.

 • Star Alliance Circle Asia vám sice dá 15 000 nebo 18 000 volných mil, avšak musíte navštívit destinace ve všech třech částech oblasti – tj. Jihozápadní Asii, Severní Asii a Jihovýchodní Asii.


Zastávku si můžete udělat i v daleké Brazílii | © deltafrut

Cestovní kanceláře nabízející letenky kolem světa


V České republice nabízí letenky kolem světa například společnost Student Agency. A v její nabídce jich je hned šest variant.

Varianta 1


První možností je cesta po trase Vídeň – Londýn – Los Angeles – Auckland – Hong Kong – Londýn – Vídeň. Vyjde vás zhruba na 31 700 Kč včetně všech poplatků, přičemž si v libovolném z výše jmenovaných měst můžete udělat stopover.

Varianta 2


Další zajímavou, avšak stále cenově dostupnou variantou může být cesta dle následujícího itineráře: Praha – Londýn – Los Angeles – Auckland – Hong Kong – Londýn – Vídeň. Výlet probíhá s pro nás možná trochu exotickými Air New Zealand a přijde vás přibližně na 41 170 Kč včetně všech poplatků.

Varianta 3


Třetí možností je cesta s British Airways po exotické trase Praha – Londýn – Singapur – Sydney – Auckland – Papeete – Velikonoční ostrovy – Santiago de Chile – Buenos Aires – Londýn – Praha. Zaplatíte za ní v závislosti na aktuálním kurzu cirka 72 245 Kč včetně poplatků.

Varianta 4


Vybrat si můžete i výlet s trasou Londýn – Bangkok – Hong Kong – Singapur – Sydney – Auckland – Los Angeles – Vancouver (z něj musíte na vlastní náklady přejet či přeletět do Toronta) – Toronto – New York – Mexico City – Santiago de Chile – Rio de Janeiro – Londýn. Letenky pro tento vydatně dlouhý výlet stojí celkem zhruba 75 812 Kč.

Varianta 5


Na výběr je i varianta pátá v ceně asi 62 040 Kč včetně poplatků, kdy letíte na trase Praha – Londýn – Johannesburg – Sydney – Auckland – Sydney – Denpasar – Hong Kong – Londýn – Praha.

Varianta 6


Poslední z nabízených variant je v režii British Airways a probíhá po trase Praha – Londýn – Tokio – Sydney – Honolulu – San Francisco – Londýn – Praha. Zaplatíte za ní cirka 72 210 Kč včetně poplatků.
Zajímavým zážitkem bude i safari v Keni! | © Pau Sabria

Podmínky svazující letenky kolem světa


Jak už to tak bývá, každá výhodná nabídka je svázaná určitými pravidly. Stejně tak tomu je i u letenek kolem světa. Mezi ta nejčastější pravidla patří ta následující.

Za posledních pár let se maximální počet mezipřistání omezil na číslo 16. Důvodem je fakt, že na nově vydávané elektronické letenky se nevejde více, než právě 16 záznamů. Do tohoto počtu se tak zaznamenávají nejenom přelety vzduchem, ale i přesuny po zemi.

Rovněž je velmi přísně dodržován mílový limit, který se nejčastěji pohybuje mezi 26 000 a 40 000 v závislosti na ceně letenky. Nepotěšující je i fakt, že se do tohoto limitu započítávají i míle překonané po zemi. Nápad, že si míle ušetříte třeba tím, že se z východního na západní pobřeží USA dopravíte autem, je zcela marný.

Stejně tak jste omezeni časovým limitem. Celou cestu je třeba zvládnout v termínu zpravidla 12 měsíců. Restrikce platí i v případě počtu mezipřistání. V tomto případě velmi záleží na ceně a tarifu letenky, avšak nejčastěji je nutné naplánovat tři až pět stopoverů.

Některé tarify myslí i na návratní místo, kdy se musí shodovat alespoň země první a poslední destinace výletu. Stejně tak bývá většinou vyloučeno cestovat po zemi křížem krážem, trasa by měla být jen jedním směrem.

Počet destinací si povětšinou můžete rozšířit i vhodným naplánováním přestupních letišť. Jako stopover se totiž v největší míře počítají jen ty destinace, kde strávíte alespoň 24 hodin. Pokud tedy poletíte například z Prahy do Londýna a z něj po pěti hodinách do New Yorku, nejedná se o stopover. Vždy však záleží na pravidlech a podmínkách jednotlivých leteckých společností.
Rezervovat si můžete i letenky do Číny, která je bohatá na starodávné tradice | © kevinpoh

Plánujeme cestu kolem světa


Naplánování takové cesty kolem světa většinou zabere trochu času. Vyplatí se přitom znát několik triků.

Rozhodně při návrhu trasy používejte některý z kalkulátorů, který vám vypočte vzdálenost mezi jednotlivými letišti. Mezi ty nejlepší pak patří Great Circle Mapper.

Pokud to je možné, využívejte pro přelety přímé lety. Ušetříte si tím nejen čas, ale v některých případech i dost mílí.

Zajímavé peníze se dají ušetřit i tím, že svou cestu začnete v některé levné zemi, neboť cena letenek kolem světa se zpravidla odvíjí podle prvotní destinace. Pokud jí bude země jako je třeba Rumunsko, Srí Lanka či Tonga, můžete ušetřit až 50 % oproti letence zakoupené např. ve Velké Británii. A to je již pořádný balík peněz. Ještě více cenu letenky srazíte, pokud se rozhodnete letět mimo hlavní sezónu.

Rovněž zvažte, zdali se vám nevyplatí letenku kolem světa objednat v business či první třídě. Zaplatíte sice asi dvakrát tolik, avšak pokud byste business letenky kupovali zvlášť, zaplatili byste čtyřikrát až sedmkrát víc! S business třídou navíc získáte větší pohodlí a vyšší limity zavazadel. A pokud byste měli někde cestou doplácet za nadváhu zavazadel, rázem zjistíte, že by vás bývalo zakoupení business letenek vyšlo levněji.

Před rezervací se nezapomeňte zaregistrovat do věrnostního programu, který nabízí prakticky každá letecká společnost. Každá prolétnutá míle se vám totiž připíše na účet, a po absolvování cesty kolem světa tak máte vyděláno na další výlet.

Při plánování berte v potaz i fakt, že ceny mohou být uváděny bez daní a bez poplatků. Pokud si následně ceny těchto příplatků posčítáte, můžete být nepříjemně zaskočeni.

Vydělat můžete i na tom, že si do itineráře zařadíte destinace, do kterých jsou letenky normálně velmi drahé. Například letenky na Velikonoční ostrov či do dalších destinací v Oceánii a Africe stojí desetitisíce, avšak při placení mílemi zaplatíte stejnou částku za jednu míli, jako kamkoliv jinam na světě.
Součástí snad všech cest kolem světa bývá stopover v Sydney! | © Corey Leopold

Vydáváme se na cestu


I kdybyste si zakoupili letenky na cestu kolem světa od několika společností, tiket vám vydají jen jedny aerolinky. Pokud budete potřebovat přerezervovat první úsek cesty, kontaktujte nejprve tu leteckou společnost, se kterou daný segment poletíte. Teprve kdyby vám nepomohli, obraťte se na tu společnost, jež vám letenky vydala.

Po vystavení letenky můžete zpravidla libovolně a bezplatně měnit data jednotlivých letů (krom toho prvního), avšak zvolené destinace lze změnit jen za poplatek. Ten třeba u Star Alliance činí 125 amerických dolarů.

Pozor si dejte ještě na dvě důležité věci. Jednak dbejte na to, abyste nikdy nepřeskočili jakýkoliv z rezervovaných úseků, neboť by se mohlo stát, že vám všechny následující lety budou zrušeny. Takto to praktikují například Cathay Pacific.

Před odletem si rovněž vyhledejte aktuální informace týkající se nutných očkování, například tomu proti žluté zimnici. Některé země totiž očkování proti této nemoci mohou vyžadovat a to i přesto, že jste prokazatelně s nemocí nemohli přijít do styku.

Rezervovat letenku

Jak postupovat po zaplacení letenky

number list
Přesvědčte se, že máte v pořádku své cestovní doklady a máte potřebná víza.
number list
Ověřte si váhový limit zavazadel u konkrétní společnosti.
number list
Na letiště se dostavte 2 hodiny před odletem.

O letenky levně

Portál Letenky Levně.cz se zabývá prodejem letenek do různých světových destinací. Nabízíme letenky do mnoha zemí po celé Evropě, ale i do vzdálenějších destinací, například do Ameriky nebo Asie. Snažíme se našim zákazníkům nabídnout letenky za nejlepší ceny.