I letadlem lze cestovat s dětmi

Datum: 13. 08. 2015

Děti nejsou překážkou k vycestování do zahraničí, skvělou dovolenou si tedy můžete užít s celou rodinou.
Levné či bezplatné letenky pro dětské pasažéry umožní rodičům vzít své ratolesti k moři či za poznáním.
Často se stává, že rodiny cestují letadlem „na vlastní pěst“, jak to tedy funguje?
Dětští cestující se dělí na kategorii děti do 2 let („infanti“) a děti od 2 do 11 let. Pokud dítě při letu doprovází osoba starší 12 let, je označováno jako „doprovázené dítě“, v případě, že cestuje samotné, označuje se jako „dítě nedoprovázené“.
Tzv. „infanti“ a děti do 5 let musí být doprovázený dospělou osobou vždy. Letenka pro tuto kategorii bývá zlevněna až o 90%, u některých přepravních společností jsou přepravovány zdarma.
Jelikož však nemají nárok na vlastní sedadlo, jejich přeprava je možná pouze v dětské autosedačce, popřípadě letecký přepravce zajistí dítěti tašku na dítě.
Děti do 2 let nemají nárok ani na volnou hmotnost zavazadel, cestujícímu s dítětem je povoleno vzít si na palubu letadla přenosný dětský koš, pleny, jídlo pro dítě, oblečení a přikrývku.
Kategorie dětí od 2 do 11 let na vlastní sedadlo a volnou váhu zavazadla mají nárok, letenka pro tyto děti nabízí letecké společnosti s až 50% slevou. Letištní poplatky platí všechny přepravované osoby včetně dětí.
Nedoprovázené děti od 5 do 12 let mohou cestovat samotné, ale ne každý přepravce přijme na palubu děti mladší 14 let bez doprovodu. Na tuto skutečnost se musí osoby informovat u všech jednotlivých přepravců, kteří se na daném letu podílejí.

Vždy se vyplatí vyhledat si několik cenově výhodných nabídek letenek, nejlépe s měsíčním předstihem.
Pro dovolenou s dětmi raději vybírejte ne příliš vzdálené destinace, doba letu by neměla překročit čtyři hodiny, vhodné je také cestovat spíše v noci, kdy jsou děti zvyklé spát a cesta jim rychleji uteče. Dítě v letadle posaďte k okénku, aby nemohlo běhat v uličce, či se jinak toulalo po palubě letadla. U okénka bude pro ně let daleko zajímavějším.
Čas strávený na letišti ušetříte odbavením se z domova přes internet, popř. u samoobslužné přepážky na letišti. Ověřte si také, zda váš let nebyl zpožděn nebo úplně zrušen, pro celou rodinu bude daleko lepší čekat v pohodlí domova.
Cestujete-li s batoletem, vybavte se, pro přenášení takto malých dětí po letišti, dětským nosítkem, abyste měli volné ruce. Odbavit lze i kočárek.
Dětem přibalte do malého batůžku jejich oblíbenou hračku, knížku, nebo jinou drobnou zábavu, která je rozptýlí během letu. Nenavazuje-li ihned další let, dovolte dětem projít se po letišti, prohlédnout si vše, co je zajímá, aby trochu vybily svou energii, a další let, aby proběhl bez nářků.
Pokud vám dítě v letadle pláče, nestresujte se, ostatní cestující by měli být shovívaví, že cestujete s dětmi, a že pro ně let může být někdy zdlouhavý a únavný.

Dopřejte dětem báječnou dovolenou za hranicemi našeho státu a dovolte jim poznat krásy exotických krajin, ať už u moře nebo třeba v horách.
Pravidelně pro vás vybíráme nejlevnější letenky do různých destinací, kam se vyplatí vzít celou rodinu, kde o zábavu nebudete mít nouzi.
Sledujte naše nabídky a rezervujte si včas své letenky!

Rezervovat letenku

Jak postupovat po zaplacení letenky

number list
Přesvědčte se, že máte v pořádku své cestovní doklady a máte potřebná víza.
number list
Ověřte si váhový limit zavazadel u konkrétní společnosti.
number list
Na letiště se dostavte 2 hodiny před odletem.

O letenky levně

Portál Letenky Levně.cz se zabývá prodejem letenek do různých světových destinací. Nabízíme letenky do mnoha zemí po celé Evropě, ale i do vzdálenějších destinací, například do Ameriky nebo Asie. Snažíme se našim zákazníkům nabídnout letenky za nejlepší ceny.