• Levné letenky >
  • Frequent Flyer: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody věrnostních programů leteckých společností

Frequent Flyer: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody věrnostních programů leteckých společností

Datum: 05. 09. 2011
Pokud cestujete často letadlem, možná již jste v některém z frequent-flyer programů registrovaní a využíváte ho. A pokud naopak cestujete pravidelně letadlem, avšak nemáte sebemenší tušení, co to frequent flyer program je, pozorně čtěte. Můžete tak buď ušetřit značný finanční obnos nebo třeba získat určité zajímavé výhody.

Co to je Frequent-Flyer Program (FFP)?


Frequent-Flyer je, jak už angličtiny znalí čtenáří pochopili, věrnostní program aerolinek určený zákazníkům, kteří létají pravidelně. A vůbec nemusejí létat stále na stejné trase, ba ani se stejnou leteckou společností. Aerolinky se kvůli snažšímu pokrytí celého světa sdružují do různých partnerství a aliancí. V současné době existují tři a v každé z ní je zpravidla zastoupena alespoň jedna letecká společnost z dané oblasti světa.

Aerolinky tak provozují nejen svůj vlastní věrnostní program, ale zároveň i jeden společný, alianční. Pokud létáte skutečně velmi často a do různých zemí světa, měli byste si vybrat jednu z aliancí a následně létat jen se společnostmi z ní.

Jaké letecké aliance existují a kdo je jejich členem?


V současné době existují hned tři aliance, které dohromady mají více než 50 členů a ročně přepraví téměř 1,5 miliardy cestujících.

Největší a zároveň nejstarší z nich je Star Alliance založená roku 1997. Jejich 27 členských aerolinek létá celkem do 1 160 destinací světa a ročně přepraví na 600 milionů pasažérů. Členy uskupení jsou:

Druhý v pořadí je SkyTeam založený v roce 2000, jehož členem je i naše národní společnost ČSA. SkyTeam má 14 členů, ročně přepraví 475 milionů cestujících a letadla participujících aerolinek přistávají na 916 letištích světa. Uskupení SkyTeam tvoří tyto letecké společnosti:

Poslední z existujících aliancí je Oneworld, jež byl založen roku 1999 a dnes čítá 12 členských aerolinek. Ty létají celkem na 871 letišť světa a ročně přepraví 335 milionů osob. Členy Oneworldu jsou:

Jak sbírat body do věrnostního programu?


Pravidla jednotlivých věrnostních programů se mírně liší, princip však zůstává stejný. Nezapomenete-li při objednávce letenek či při check-inu uvést číslo své členské karty, budou vám za každou prolétanou míli na účet připsány určité body. Čili za let z Prahy do Dubaje získáte menší počet bodů, než za let z Prahy do Sydney. Bonifikace se liší i v závislosti na cestovní třídě, zatímco v případě letu v nejlevnější economy class počet bodů naskakuje pomalu, v případě cestování v první třídě vám budou body naskakovat raketovou rychlostí.

Míle můžete získávat i v případě letu s partnerskou společností. Vysvětlím na příkladu - jste členem věrnostního programu Executive Club provozovaného společností British Airways, ale i když letíte se společností Finnair (obě jsou členové aliance Oneworld), přičtou se vám na vaše konto míle.

Body můžete paradoxně sbírat, i když nelétáte. Stačí využívat služby partnerů aerolinek, jako jsou třeba hotely, autopůjčovny, banky, pojišťovny či společnosti vydávající platební karty. U některých leteckých společností si můžete určitý obnos mílí i koupit, což je doporučeníhodné zejména v situaci, kdy k získání vyššího statusu nasbírat již jen relativně málo mil.

Statusy člena programu a výhody z něj plynoucí


Podle stavu bodů na kontě je vám přidělen některý ze statusů, podle kterého se zároveň určuje rozsah nabízených výhod. Počet úrovní, kterých můžete dosáhnout, se sice liší program od programu, pohybuje se však okolo čtyř. Ihned po registraci jste zařazeni na nejnižší stupínek, z něhož moc opravdových výhod nevyplývá, a slouží jen jako odrazový můstek k těm nejvyšším úrovním.

Tam již bývá seznam výhod velmi široký - mezi takové standardní zvýhodnění se řadí bezplatné letenky a navýšení cestovní třídy, přístup do letištních salónků i v případě cesty v ekonomické třídě, přednostní zařazení na waiting list, přednostní odbavení či přednostní možnost rezervace libovolného místa v letadle. Zejména u těch nejvyšších statusů se můžete setkat i s mnohem exkluzivnějšími výhodami, kdy vás limuzína odveze od terminálu až k schůdkům do letadla, můžete si na poslední chvíli objednat letenku i v plně obsazeném letadle s garantovaným místem či je vám v průběhu čekání na letišti k službám osobní asistent.

Při sbírání mílí si dejte pozor na jednu věc - totiž že konto se každý zhruba rok až čtyři anuluje. A pokud jste již dosáhli některého ze statusů, musíte pro jeho udržení mezitím nasbírat určitý počet mil.

Přehled nejznámějších frequent-flyer programů  • Miles & More je věrnostní program společností LufthansaAustrian Airlines, Brussels Airlines, LOT Polish Airlines, Swiss International Air Lines a některých dalších regionálních aerolinek. Nabízí bezplatné letenky již za pouhých 10 000 mil.

  • OK Plus je věrnostní program našich ČSA. Body získáváte i v případě letů s dalšími společnostmi z uskupení SkyTeam, jako je Air France, Alitalia či Delta.

  • Skywards je frequent-flyer program arabské společnosti Emirates. Tou správnou volbou je zejména v případě, kdy často létáte do arabských či asijských zemí, popřípadě do Australasie.

  • Executive Club je věrnostní program založený aerolinkami British Airways. Míle můžete sbírat i prostřednictvím parnterů společnosti, kde jsou kromě hotelů, autopůjčoven či kreditních společností zařazeny i další aerolinky z uskupení Oneworld.

Rezervovat letenku

Jak postupovat po zaplacení letenky

number list
Přesvědčte se, že máte v pořádku své cestovní doklady a máte potřebná víza.
number list
Ověřte si váhový limit zavazadel u konkrétní společnosti.
number list
Na letiště se dostavte 2 hodiny před odletem.

O letenky levně

Portál Letenky Levně.cz se zabývá prodejem letenek do různých světových destinací. Nabízíme letenky do mnoha zemí po celé Evropě, ale i do vzdálenějších destinací, například do Ameriky nebo Asie. Snažíme se našim zákazníkům nabídnout letenky za nejlepší ceny.