easyJet

Datum: 19. 09. 2009
EasyJet (oficiální název easyJet Airline Company Limited) je britským nízkonákladovým leteckým dopravcem, který má sídlo na letišti Luton. Společnost byla založena v březnu 1995 Steliosem Haji-Ioannou, britským podnikatelem řeckokyperského původu.

Historie


První pravidelná linka mezi letištěm Londýn-Luton a skotským Glasgow zahájila provoz dne 10. listopadu 1995. Jen 14 dní poté vzlétlo letadlo easyJetu poprvé i na lince Londýn-Luton - Edinburgh. Mezinárodní provoz zahájil easyJet v dubnu 1996, kdy začal z Lutonu létat do Amsterdamu, Barcelony a francouzského Nice.

V říjnu 1997 otevřel easyJet svoji druhou základnu v anglickém Liverpoolu.

V březnu 1998 kupuje easyJet 40% podíl ve švýcarské charterové společnosti TEA Basel. Ta byla přejmenována na easyJet Switzerland a od 1. dubna 1999 provozuje pravidelné lety jako franšíza easyJetu.

V listopadu 2000 easyJet vstupuje na londýnskou burzu.

V červnu 2001 zahajuje easyJet provoz z londýnského letiště Gatwick. Toto letiště se postupně stává nejvýznamnější základnou v celé síti easyJetu.

16. května 2002 kupuje easyJet dominantní podíl v nízkonákladové společnosti Go Fly sídlící na letišti Londýn Stansted a v dubnu 2003 ji plně začleňuje do své sítě.

V říjnu 2003 easyJet zahajuje provoz prvního letadla Airbus A319.

V dubnu 2004 otvírá easyJet základnu na berlínském letišti Schönefeld. Ta se postupně stává největší základnou mimo Británii.

Sté letadlo do své flotily obdržel easyJet v prosinci 2005.

25. října 2007 dokončuje easyJet akvizici letecké společnosti GB Airways. Jejím začleněním do společnosti easyJet výrazně posiluje svoji přítomnost na londýnském letišti Gatwick a získává novou základnu v Manchesteru. Mezi destinace easyJetu se tak zařazují i dovolenskové destinace v Egyptě, Turecku či na řeckých ostrovech.

V roce 2008 easyJet expanduje ve Francii - nejprve v únoru otvírá základnu na pařížském letišti Charlese de Gaulla, v dubnu pak otvírá svoji 20. bázi v Lyonu.

Současnost


Flotila easyJetu (vč. easyjet Switzerland) v současné době čítá 194 letadel - (159 ks Airbus A319, 28 ks Airbus A320 a 7 ks Boeing 737 nové generace). S nimi na 549 linkách spojuje 122 letišť v Evropě, v severní Africe a na Blízkém východě (březen 2011).

easyJet v ČR


V České republice se s easyJetem setkáme pravidelně pouze na pražském ruzyňském letišti. První linka easyJetu do Prahy byla zavedena z Bristolu a létat začala dne 31.3.2002. Ještě starší je linka z Londýna-Stanstedu - ta zahájila provoz již 23. září 1999, avšak pod hlavičkou GB Airways; do sítě easyJetu byla začleněna na jaře 2003 a v provozu je dodnes. Dnes se s letadly easyJetu setkáme ještě na linkách do Londýna-Gatwicku, Doncasteru, Milána-Malpensy, Paříže (Charles de Gaulle), Amsterdamu a Lyonu. Linky do East Midlands, Newcastlu, Dortmundu, Basileje, Ženevy byly pro malou rentabilitu zrušeny.

Zdroj: CC BY-SA 3.0 Wikipedie

Rezervovat letenku

Jak postupovat po zaplacení letenky

number list
Přesvědčte se, že máte v pořádku své cestovní doklady a máte potřebná víza.
number list
Ověřte si váhový limit zavazadel u konkrétní společnosti.
number list
Na letiště se dostavte 2 hodiny před odletem.

O letenky levně

Portál Letenky Levně.cz se zabývá prodejem letenek do různých světových destinací. Nabízíme letenky do mnoha zemí po celé Evropě, ale i do vzdálenějších destinací, například do Ameriky nebo Asie. Snažíme se našim zákazníkům nabídnout letenky za nejlepší ceny.